SZCZYRK LATEM

Szczyrk to nie tylko zima. W otoczeniu górskich szczytów można znaleźć mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu o każdej porze roku. Jednym z nich może być podróż jedyną w Polsce 10-osobową koleją gondolową. Dodatkowo z górnej stacji kolei usytuowanej na wysokości 1000 m n.p.m. zaczyna się szlak pieszy w kierunku Skrzycznego lub Malinowskiej Skały. Spokojny spacer bez konieczności pokonywania stromych wzniesień jest świetną alternatywą dla rodzin z dziećmi i osób mniej zaprawionych w górskich wyprawach. Kolej jest dostosowana do przewozu naszych czworonożnych przyjaciół. A od początku sierpnia 2019 została udostępniona dla rowerzystów, którzy chętnie korzystają z niedawno wybudowanych ścieżek rowerowych.
W lipcu 2019 roku swoją działalność w sezonie letnim zapoczątkowała druga kolej w ośrodku, tym razem 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę. Wśród turystów krąży opinia, że jest to najbardziej widokowa kolej w Szczyrku. Z jej perspektywy można podziwiać panoramę Szczyrku i okoliczne szczyty z Skrzycznem i Klimczokiem na czele.

Trasy rowerowe w szczyrku
Szczyrk Enduro Trails by TREK to powstały w 2019 roku kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack. Specjalnie wyprofilowane trasy, zaprojektowane z dala od pieszych szlaków stanowią świetne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zbudowane z myślą o bezpieczeństwie i dobrej zabawie ich użytkowników, posiadają odpowiednie nachylenie tras, miejsca do wytracania prędkości, bandy ułatwiające pokonywanie ciasnych zakrętów.


Trasa 1 | Hip HopA Air
Przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów
Startuje na Zbójnickiej Kopie (1205 m n.p.m.) przy górnej stacji kolei kanapowej pomiędzy dużym a Małym Skrzycznem, kończy się natomiast na Hali Skrzyczeńskiej. Posiada utwardzoną, równą nawierzchnię, sporo hopek i stolików (niektóre nawet do 9 m długości).
Jest to górna sekcja trasy Hip HopA, która posiada trochę większy spadek i jest ciut trudniejsza. Pozwala jednak na wolniejszy i bezpieczny przejazd bez skakania.
Trasa 1 | Hip HopA Flow
Przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów
Startuje nieco ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej (3 min od górnej stacji Gondoli) a kończy się na parkingu przy dolnej stacji. Posiada utwardzoną, równą nawierzchnię, sporo band, hopek, stolików i rollerów – przeszkody te można przejechać wolno bez skakania, za to szybsza jazda pozwoli na spore loty.
Na trasie tej praktycznie brak jest podjazdów, więc nie daje za dużo wytchnienia, ale mniej więcej w jej połowie znaleźć można naturalne źródełko (jest rynienka, można uzupełnić wodę) i punkt widokowy, idealne na przerwę.
Trasa 2 | Otik
Przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów
Startuje ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej (4 min od górnej stacji Gondoli) a kończy się na parkingu w Solisku (skąd jedzie się 5 min rowerem do dolnej stacji Gondoli). Jest to naturalna, płynna ścieżka, wijąca się w dosyć gęstym, młodym lesie iglastym, czasem przecina też malownicze polany, zaś w dolnej części prowadzi przez piękny bukowy las o bardzo ciekawym ukształtowaniu terenu (jest tu parę przyjemnych ścianek).
Na trasie spotkać można niewielkie „bandy”, „hopki” i sporo naturalnych przeszkód terenowych wkomponowanych w linię przejazdu jak: korzenie, kamienie, uskoki oraz mniejsze i większe pieńki (tych ostatnich jest całkiem dużo, co nasunęło nam też nazwę trasy.

Więcej informacji na www.szczyrkowski.pl.

Propozycje wycieczek szlakami w Szczyrku:
SZCZYRK (515m n.p.m.) – SKRZYCZNE (1257m n.p.m.)
Szlakiem zielonym z centrum Szczyrku od ul. Leśnej przez Osiedle Zapalenica do schroniska na Skrzycznem – 2h 10min.
Szlakiem niebieskim z centrum Szczyrku od ul. Uzdrowiskowej przez os. Hondarski, halę Jaworzynę do schroniska na Skrzycznem – 2h 15min.
SKRZYCZNE (1257m n.p.m.) – BIAŁY KRZYŻ (941m n.p.m.)
Szlakiem zielonym przez Małe Skrzyczne do Malinowskiej Skały – 1h 10min.
i dalej szlakiem czerwonym z Malinowskiej Skały przez Malinów na Biały Krzyż – 1h 5min.
SZCZYRK (515m n.p.m.) – KLIMCZOK (1117m n.p.m.)
Szlakiem niebieskim z centrum Szczyrku w kierunku Biłej ul. Górską, następnie ul. Wrzosową do Sanktuarium Maryjnego „Na Górce” i dalej przez os. Podmagura, Przełęcz Kowiorek (Siodło) do schroniska na Klimczoku – 1h 45 min.
Szlakiem zielonym z centrum Szczyrku ul. Górską do końca Biłej i dalej przez Przełęcz Kowiorek (Siodło) na Klimczok – 1h 50min.
KLIMCZOK (1117m n.p.m.) – SZYNDZIELNIA (1028m n.p.m.)
Szlakiem czerwonym lub żółtym do schroniska na Szyndzielni – 35min.
KLIMCZOK (1117m n.p.m.) – BŁATNIA (917m n.p.m.)
Szlakiem żółtym do schroniska na Błatniej – 1h 20min.
KLIMCZOK (1117m n.p.m.) – PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA (736m n.p.m.)
Szlakiem czerwonym do schroniska CHATA WUJA TOMA – 35min. 
SZCZYRK (515m n.p.m.) – PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA (736m n.p.m.)
Szlakiem żółtym z centrum Szczyrku ul. Górską do końca Biłej i dalej ul. Pasterską na Przełęcz Karkoszczonka i schroniska CHATA WUJA TOMA – 1h
PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA (736m n.p.m.) – KLIMCZOK (1117m n.p.m.)
Szlakiem czerwonym do schroniska na Klimczoku – 1h
PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA (736m n.p.m.) – BIAŁY KRZYŻ (941m n.p.m.)
Szlakiem czerwonym przez Beskid, Hyrcę, Kotarz na Biały Krzyż  – 2h 30min.