Szczyrk – Perła Beskidu Śląskiego

Szczyrk to prawdziwa perła Beskidu Śląskiego. Małe, zielone miasteczko położone w przepięknej dolinie rzeki Żylicy, otoczone malowniczymi beskidzkimi szczytami, zachwycają widokami zarówno zimą, jak i latem.

Teoria i historia

Szczyrk położony jest na wysokości 450 – 600 m n.p.m., cechą charakterystyczną są górskie przysiółki – małe osady składające się z kilku, czasem kilkunastu chat, sięgające wyższych partii górskich, nawet 900 m n.p.m. Miasteczko znajduje się w dolinie rzeki Żylicy, otoczone najbardziej znanymi i najwyższymi wzniesieniami Beskidu Śląskiego, takimi jak Skrzyczne, Klimczok czy Magura.

Osada w miejscu dzisiejszego miasteczka istniała już w XVI w. Na początku miała charakter wioski pasterskiej i rolniczej. W XIX w. sytuacja zmieniła się, gdy rozpoczęto wyrąb okolicznych lasów, co doprowadziło do rozwoju tartaków i przemysłu drewnianego. Charakterystyczne gonty zwane „szyndzielami”, wytwarzane w Szczyrku, stały się jednym ze znaków rozpoznawczych okolicy.

Miejscem turystycznym Szczyrk stał się w latach 20. XX w. Wówczas, z inicjatywy okolicznych fabrykantów, powstały pierwsze pensjonaty, wille oraz górskie schroniska. Po II wojnie światowej miasto dynamicznie rozwijało się turystycznie, stając się także ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku obejmuje 4 narciarskie trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, trasy biegowe o łącznej długości prawie 14 km oraz trzy skocznie narciarskie. Ze względu na wysoki standard obiektów, często trenują tu narodowe reprezentacje Polski.