SZCZYRK ZIMĄ

Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji Śląskiej i Małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.

Ośrodek posiada 25 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych) co sprawia, że każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Od sezonu 2017 dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena klienci ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km tras zjazdowych.

Szczyrk Mountain Resort jest obecnie po pierwszym etapie modernizacji i od sezonu 2017 dysponuje nową 10-osobową koleją gondolową oraz dwoma 6-osobowymi kolejami kanapowymi. Od sezonu 2018 uruchomiona została kolejna 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę. Dzięki jej wybudowaniu ośrodek uzyskał dwukierunkowe połączenie z COS Skrzyczne. Ośrodek obsługuje również 2 wyciągi orczykowe i jeden talerzykowy.

W Czyrnej powstaje strefa dla dzieci i początkujących narciarzy Maxiland z wyciągami taśmowymi i talerzykowymi oraz szkołą narciarską Maxiland Ski School.

Wybudowany całkiem nowy system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności 100 000 m3 (40 basenów olimpijskich) na Hali Skrzyczeńskiej zasila w wodę 230 lanc i armatek śnieżnych. Modyfikacjom zostały poddane również trasy zjazdowe, dzięki poszerzeniu i wyprofilowaniu korzystanie z nich jest teraz bardziej komfortowe.

Infrastruktura

Przy dolnej stacji 10-osobowej gondoli znajduje się duży budynek wielofunkcyjny, który obejmuje kasy, infocentrum, wypożyczalnię sprzętu, sklep oraz przechowalnię. Dodatkowo, goście mają dostęp do baru Apres Ski oraz Bistro.

Przy stacjach Szczyrk-Gondola i w Czyrnej znajdują się darmowe parkingi, łącznie oferujące miejsca dla 1300 samochodów. Istnieje także płatny parking przy stacji Szczyrk-Solisko.

Na Hali Skrzyczeńskiej działa dyżurka GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

Parametry techniczne

  • Liczba wyciągów: Łącznie 7, w tym gondola 10-osobowa, trzy krzesła 6-osobowe, 3 orczyki i talerzyki.
  • Liczba tras: Łącznie 18, w tym 12 niebieskich, 5 czerwonych, 1 czarna.
  • Długość tras w km: Łącznie 25 km, w tym 18 km niebieskich, 5,5 km czerwonych, 1,5 km czarna.
  • Dwie trasy wieczorne Hala Skrzyczeńska – Szczyrk Gondola o łącznej długości prawie 5 km – z nowoczesnym systemem oświetlenia, obsługiwane przez kolej gondolową. Trasa 1 – sportowa czerwona, trasa 3 – szczyrkowska II niebieska.
  • Jazda dzienna: 8:30-16:00.
  • Jazda wieczorna: 18:00-21:00, trasy są ratrakowane przed jazdą.
  • Przepustowość: 12 000 osób/godz.
  • Wysokość terenu: 590 – 1211 m n.p.m.